OUR MISSION

The Association of Fire Districts of the State of New York, a not-for-profit corporation, works to improve the fiscal responsibility, efficiency and effectiveness of the fire district management through education, training and advocacy for commissioners and other fire district officials in the 57 counties outside of the City of New York.

Association Committees

COMMITTEE ASSIGNMENTS FOR 2017 - 2018                V.4 (updated 07-23-2017)
 
AUDIT COMMITTEE

Ralph Esposito, Chair
                                                516-354-4744
11 Eweler Avenue                                                       516-351-5057 (C)
Floral Park, NY 11001                                                 Ralphefd@aol.com
Nassau County

 
Rudy Sunderman, Jr. - Vice Chair                            631-831-4019
Wills Avenue
Mastic, NY 11950                                                        rsunderman@centereachfd.org
Suffolk County
 
Kevin Frank                                                                  516-697-9471
109 East Drive
North Massaqequa, NY 11758                                  kevin104@nmfd-660.com
Nassau County
 
Donald Corkery                                                           631-445-4226
147 Revere Drive
Sayville NY 11782                                                       Sfd291@aol.com
Suffolk County
 
Joyce Petkus                                                               516-729-2690
13 Rebecca Drive
Middle Grove, NY 12850                                             joycepetkus@aol.com
Saratoga County
 
Catherine “Kit” Thompson                                        315-575-2455
3260 Patchett Road   
Baldwinsville, NY 13027                                             kandk@twcny.rr.com
Onondaga County
 
Nicholas Paolucci                                                       516-903-4348
171 No. Virginia Ave.
North Massapequa, NY 11758                                  nick387@nmfd-660.com
Nassau County
 
Plus the Officers of the Association
BUDGET COMMITTEE / INVESTMENT COMMITTEE

David Denniston - Chair
                                            607-423-1636
337 West State Road
Dryden, NY 13053                                                       ddennistonafdsny@gmail.com
Cortland County
 
Donald Greene – Vice Chair                                     845-564-4946
36 Chapel Road
Newburgh, NY 12550                                                 donaldgreene@hotmail.com
Orange County
 
Thomas Link                                                               585-671-8444
207 Oakwood Lane    
Webster, NY 14580                                                     tlink@rochester.rr.com
Monroe County
 
Eugene Petricevich                                                    631-774-7313
82 Corbin Avenue      
Shirley, NY 11967                                                        firetrain@optonline.net
Suffolk County
 
John Steele                                                                 212-493-7996
18 Sunnyside Road                                                     
Beacon, NY 12508                                                       jsteele359@aol.com
Dutchess County
 
Cheryl Johnson, Advisor                                           585-352-7721 
25 Valley Park Drive  
Spencerport, NY 14559                                              585-352-2990
 
Plus the Officers of the Association
WAGE & FEE COMMITTEE

David Denniston - Chair                                            607-423-1636
337 West State Road
Dryden, NY 13053                                                       ddennistonafdsny@gmail.com
Cortland County
 
Thomas Link – Vice Chair                                        585-671-8444
207 Oakwood Lane    
Webster, NY 14580                                                     tlink@rochester.rr.com
Monroe County
 
Eugene Petricevich                                                    631-774-7313
82 Corbin Avenue      
Shirley, NY 11967                                                        firetrain@optonline.net
Suffolk County
 
Donald Greene                                                            845-564-4946
36 Chapel Road
Newburgh, NY 12550                                                 donaldgreene@hotmail.com
Orange County
 
Joyce Petkus                                                              516-729-2690
13 Rebecca Drive
Middle Grove, NY 12850                                            joycepetkus@aol.com
Saratoga County
ADMINISTRATION COMMITTEE / POLICY COMMITTEE

Catherine “Kit” Thompson - Chair                           315-575-2455
3260 Patchett Road   
Baldwinsville, NY 13027                                             kandk@twcny.rr.com
Onondaga County
 
John Wicka - Vice Chair                                            716-863-3756
5791 Apollo Drive
Lake View, NY 14085                                                  mjlwicka@roadrunner.com
Erie County
 
John H. Quick                                                              845-339-4954
20 Spring Lake Drive
Kingston, NY 12401                                                    belay59@yahoo.com
Ulster County
 
Donald Greene                                                            845-564-4946
36 Chapel Road
Newburgh, NY 12550                                                 donaldgreene@hotmail.com
Orange County
 
John Steele                                                                 917-658-5723
18 Sunnyside Road                                                     
Beacon, NY 12508                                                      jsteele359@aol.com
Dutchess County
MEMBERSHIP COMMITTEE

James Havernick Sr. – Chair                                    716-583-4061
54 Wells Avenue
Cheektowaga, NY 14224                                             havey01@roadrunner.com
Erie County
           
Joyce Petkus – Vice Chair                                        516-729-2690
13 Rebecca Drive
Middle Grove, NY 12850                                             joycepetkus@aol.com
Saratoga County
 
Catherine “Kit” Thompson                                       315-575-2455
3260 Patchett Road   
Baldwinsville, NY 13027                                              kandk@twcny.rr.com
Onondaga County
 
Richard Mendres                                                       845-656-4525
PO Box 278
Goshen, NY 10924                                                      richardmendres@yahoo.com
Orange County
 
Joel Bearman                                                             516-731-5800 (H)
22 Shepherd Lane                                                       516-351-0963 (C)
Levittown, NY 11756                                                    jbear359@aol.com
Nassau County
PROGRAM PLANNING COMMITTEE
                                                                 
                                                                CO-CHAIRS


Catherine “Kit” Thompson   315-575-2455            Rudy Sunderman       631-399-2573
3260 Patchett Road                                                    Wills Avenue
Baldwinsville, NY 13027                                             Mastic, NY 11950
kandk@twcny.rr.com                                                   rsunderman@centereachfd.org
Onondaga County                                                       Suffolk County
 
Cathy Deluca, Event Coordinator                            518-275-6585
105 Bushendorf Road
Ravena, NY 12143                                                      cdeluca@afdsny.org
Albany County
 
Katie Niver, Program Associate                               607-745-0440
                                                                                     kniver@mcneilandcompany.com
 
Plus the Officers of the Association

Joseph Frank - Advisor                                             516-798-1043
5550 Merrick Road
Massapequa, NY 11758                                               sapfrankjff@optonline.net 
LOGISTICS SUBCOMMITTEE

Tim Warth - Chair                                                       585-703-2999
15 Pamda Drive
Rochester, NY 14617                                                  Tim.warth@gmail.com
Monroe County
 
Tim Deveny – Vice Chair                                           631-484-0701
211 Sylvan Drive                    
Wading River, NY 11792                                              tmdev923@aol.com
Suffolk County
 
Kenneth Preston - Advisor                                       585-621-6437
436 Meadowbriar Road
Rochester, NY 14616                                                  kbpemail@aol.com
Monroe County

Robert N. McConville                                                 631-766-9090c
8 Ash Court
Selden, NY 11784                                                        bmc8ashctsel@hotmail.com
Suffolk County
 
Thomas Link                                                              585-671-8444
207 Oakwood Lane    
Webster, NY 14580                                                     tlink@rochester.rr.com
Monroe County
 
Thomas Herlihy, Jr.                                                   315-683-5309
1082 Route 91
Tully, NY 13159                                                           teherlih@yahoo.com
Onondaga County
 
John H. Quick                                                             845-339-4954
20 Spring Lake Drive
Kingston, NY 12401                                                     belay59@yahoo.com
Ulster County
SPEAKERS AND EDUCATIONAL CONTENT SUB COMMITTEE

David Denniston - Chair                                            607-423-1636
337 West State Road
Dryden, NY 13053                                                       ddennistonafdsny@gmail.com
Cortland County
 
Rudy Sunderman, Jr. – Vice Chair                           631-831-4019
Wills Avenue
Mastic, NY 11950                                                        rsunderman@centereachfd.org
Suffolk County
 
Eugene Petricevich                                                    631-774-7313
82 Corbin Avenue      
Shirley, NY 11967                                                        firetrain@optonline.net
Suffolk County
 
John Wicka                                                                 716-863-3756
5791 Apollo Drive
Lake View, NY 14085                                                  mjlwicka@roadrunner.com
Erie County
ON-LINE & REGIONAL TRAINING SUBCOMMITTEE

Rudy Sunderman, Jr. - Chair            
                        631-831-4019
Wills Avenue
Mastic, NY 11950                                                          rsunderman@centereachfd.org
Suffolk County
 
David Denniston – Vice Chair                                   607-423-1636
337 West State Road
Dryden, NY 13053                                                       ddennistonafdsny@gmail.com
Cortland County
 
Catherine “Kit” Thompson                                       315-575-2455
3260 Patchett Road   
Baldwinsville, NY 13027                                              kandk@twcny.rr.com
Onondaga County
 
John Wicka                                                                 716-863-3756
5791 Apollo Drive
Lake View, NY 14085                                                   mjlwicka@roadrunner.com
Erie County
 
Norman Petricca                                                       518-377-7269
154 Sunnyside Blvd.
Glenville, NY 12302                                                    cpetricc@nycap.rr.com
Schenectady County
 
Gail Wind                                                                   914-804-0905
592 Manhattan Avenue
Thornwood, NY 10594                                                gaw608@aol.com
Westchester County
 
Mike Dallessandro                                                     716-535-7936
65 Riverview Court
Grand Island, NY 14072                                              mpdbus1@aol.com
VENDOR EXPOSITION SUBCOMMITTEE

Ralph Esposito, Chair                                                515-354-4744
11 Eweler Avenue
Floral Park, NY 11001                                                  Ralphefd@aol.com
Nassau County

Thomas Link  Vice Chair                                           585-671-8444
207 Oakwood Lane    
Webster, NY 14580                                                      tlink@rochester.rr.com
Monroe County
 
Tim Deveny – Vice Chair                                            631-484-0701
211 Sylvan Drive                    
Wading River, NY 11792                                              tmdev923@aol.com
Suffolk County
 
Thomas Herlihy, Jr.                                                    315-683-5309
1082 Route 91
Tully, NY 13159                                                            teherlih@yahoo.com
Onondaga County
 
Cathy Deluca, Event Coordinator                            518-275-6585
105 Bushendorf Road
Ravena, NY 12143                                                      cdeluca@afdsny.org
Albany County
SCHOLARSHIP COMMITTEE

Eugene Petricevich – Chair                                      631-774-7313
82 Corbin Avenue      
Shirley, NY 11967                                                        firetrain@optonline.net
Suffolk County
 
James Havernick Sr.                                                  716-583-4061
54 Wells Avenue
Cheektowaga, NY 14224                                             havey01@roadrunner.com
Erie County

Tim Deveny                                                                631-484-0701
211 Sylvan Drive                    
Wading River, NY 11792                                             tmdev923@aol.com
Suffolk County
 
John Steele                                                                 917-658-5723
18 Sunnyside Road                                                     
Beacon, NY 12508                                                       jsteele359@aol.com
Dutchess County
 
Catherine “Kit” Thompson                                       315-575-2455
3260 Patchett Road   
Baldwinsville, NY 13027                                              kandk@twcny.rr.com
Onondaga County
 
Joseph Frank - Advisor                                             516-798-1043
5550 Merrick Road
Massapequa, NY 11758                                              sapfrankjff@optonline.net
NEW YORK STATE LOW INTEREST LOAN BOARD

Donald Greene - Primary     
                                     845-564-4946
36 Chapel Road
Newburgh, NY 12550                                                   donaldgreene@hotmail.com
Orange County
 
David Denniston - Secondary                                    607-423-1636
337 West State Road
Dryden, NY 13053                                                        ddennistonafdsny@gmail.com
Cortland County
FIRE DISTRICT AFFAIRS COMMITTEE

Joseph Frank - Editor                                                 516-798-1043
5550 Merrick Road
Massapequa, NY 11758                                               sapfrankjff@optonline.net
 
Thomas Rinaldi                                                           518-944-5263 
8 County Route 76
Stillwater, NY 12170                                                     tom@rinaldi1.com
Saratoga County
 
Plus the Officers of the Association, Directors, County Presidents & Committee Chairs
CODE COALITION LIAISONS

Richard Magee - Primary                                         516-297-5316
1194 Prospect Avenue
Westbury, NY 11590                                                   rmagee@nassaucountyny.gov
Nassau County
 
Thomas Rinaldi - Secondary                                   518-944-5263 
8 County Route 76
Stillwater, NY 12170                                                   tom@rinaldi1.com
Saratoga County
LAW & LEGISLATIVE COMMITTEE

John Wicka - Chair                                                    716-863-3756
5791 Apollo Drive
Lake View, NY 14085                                                  mjlwicka@roadrunner.com
Erie County
 
Eugene Petricevich – Vice Chair                              631-774-7313
82 Corbin Avenue      
Shirley, NY 11967                                                        firetrain@optonline.net
Suffolk County
 
Thomas Rinaldi – Advisor                                        518-944-5263 
8 County Route 76
Stillwater, NY 12170                                                    tom@rinaldi1.com
Saratoga County

Joseph Frank – Counsel/Advisor                            516-798-1043
5550 Merrick Road
Massapequa, NY 11758                                              sapfrankjff@optonline.net
Nassau County
 
Rudy Sunderman, Jr.                                                631-831-4019
Wills Avenue
Mastic, NY 11950                                                        rsunderman@centereachfd.org
Suffolk County
 
Richard Bylicki                                                          516-315-5852
28 Garfield Avenue                                                    
Farmingdale, NY 11735                                              commrb970@optonline.net
Nassau County
 
Richard Mendres                                                       845-656-4525
PO Box 278
Goshen, NY 10924                                                      richardmendres@yahoo.com
Orange County
 
John Meehan                                                             518-858-9284
131 Beach Road         
Clifton Park, NY 12065                                               jmeehanafd@gmail.com
Saratoga County
 
James Havernick Sr.                                                 716-583-4061
54 Wells Avenue
Cheektowaga, NY 14224                                            havey01@roadrunner.com
Erie County
 
John Steele                                                                917-658-5723
18 Sunnyside Road                                                     
Beacon, NY 12508                                                      jsteele359@aol.com
Dutchess County
 
Joel Bearman                                                            516-731-5800 (H)
22 Shepherd Lane                                                      516-351-0963 (C)
Levittown, NY 11756                                                   jbear359@aol.com
Nassau County
 
Todd Vandervort – Lobbyist/Advisor                      518-463-3202
194 Washington Ave.  Suite 610
Albany, NY  12210                                                      todd@vandervortgroup.com
Albany County
COUNSEL’S ADVISORY COMMITTEE

Joseph FrankLead                                                 516-798-1043
5550 Merrick Road
Massapequa, NY 11758                                              sapfrankjff@optonline.net
 
William Glass                                                              631-476-6147
611 High Street
Port Jefferson, NY 11777                                             williamfglass@gmail.com
 
Thomas Newman, Jr.                                                 845-367-2660
46 Washington Avenue
Suffern, NY 10901                                                       tjr@krne.com
 
Raymond DiRaddo                                                    585-865-5750
2725 Dewey Avenue                          
Rochester, NY 14616                                                  ramma5@aol.com
EMS COMMITTEE

Joel Bearman -Primary                                             516-731-5800 (H)
22 Shepherd Lane                                                       516-351-0963 (C)
Levittown, NY 11756                                                    jbear359@aol.com
Nassau County
 
Gail Wind - Secondary                                              914-804-0905
592 Manhattan Avenue
Thornwood, NY 10594                                                 gaw608@aol.com
Westchester County
 
Michael McEvoy – Advisor                                       518-423-6600
33 Anchor Drive
Waterford, NY 12188                                                  mike@mikemcevoy.com
Saratoga County
FALLEN FIRE FIGHTERS MEMORIAL REPRESENTATIVE

Fred Senti -Primary                                                   516-486-3023
78 Harrison Avenue
West Hemstead, NY  11552                                        senti780@aol.com
Nassau County
ELECTRONIC MEDIA AND TECHNOLOGY COMMITTEE

Tim Warth - Chair                                                       585-703-2999
15 Pamda Drive
Rochester, NY 14617                                                  Tim.warth@gmail.com
Monroe County
 
Cathy DelucaVice Chair                                         518-275-6585
105 Bushendorf Road
Ravena, NY 12143                                                       cdeluca@afdsny.org
Albany County
 
John H. Quick – Advisor                                            845-339-4954
20 Spring Lake Drive
Kingston, NY 12401                                                      belay59@yahoo.com
Ulster County
 
Catherine “Kit” Thompson                                        315-575-2455
3260 Patchett Road   
Baldwinsville, NY 13027                                               kandk@twcny.rr.com
Onondaga County
 
David Denniston                                                         607-423-1636
337 West State Road
Dryden, NY 13053                                                       ddennistonafdsny@gmail.com
Cortland County
NEW YORK STATE FIRE COUNCIL LIAISONS

Thomas Rinaldi.- Primary                                         518-944-5263 cell
8 County Route 76
Stillwater, NY 12170                                                    tom@rinaldi1.com
Saratoga County

Fred Senti - Secondary                                             516-486-3023
78 Harrison Avenue
West Hemstead, NY  11552                                        senti780@aol.com
Nassau County
 
Kenneth Preston - Tertiary                                       585-621-6437
436 Meadowbriar Road                     
Rochester, NY 14616                                                  kbpemail@aol.com
Monroe County
 
Donald Corkery.- Alternate                                       631-445-4226
147 Revere Drive
Sayville, NY 11782                                                      Sfd291@aol.com
Suffolk County
SERGEANT AT ARMS

Robert N. McConville, Lead                                       631-766-9090c
8 Ash Court
Selden, NY 11784                                                        bmc8ashctsel@hotmail.com
Suffolk County
 
Edwin Brooks                                                             631-744-4102
45 Poospatuck Lane
Mastic, NY 11950                                                         esbrpfd@aol.com
Suffolk County
 
Kevin Frank                                                                 516-694-9471
109 East Drive
North Massaqequa, NY 11758                                     kevin104@nmfd-660.com
Nassau County
 
Richard Zwaga                                                            585-654-9143
118 Queensboro Road
Rochester, NY 14609                                                   rzwaga@frontiernet.net
Monroe County                                                          
 
John Meehan                                                              518-858-9284
131 Beach Road
Clifton Park, NY 12065                                                 jmeehandafd@gmail.com
ASSOCIATION CHAPLAINS

Edwin Brooks                                                             631-744-4102
45 Poospatuck Lane
Mastic, NY 11950                                                         esbrpfd@aol.com
Suffolk County
 
Barrie-Lynn Foster                                                     315-730-4415
741 Clark Street Road
Cayuga, NY 13034                                                       barrielynz@gmail.com
Cayuga County
NFPA COMMITTEE

Inactive - No Appointments at this time.
   Note: NFPA Consultant - Vacant Position to be filled by NFPA